OK
پرش بزرگ مايکروسافت؛ ويندوز 10 معرفي شد!

اگر فکر مي‌کرديد که نام نسل جديد سيستم عامل ويندوز مايکروسافت 9 خواهد بود، در اشتباه بوديد، چون مايکروسافت با يک پرش نام ويندوز 10 را براي آن برگزيده است. در اين ويندوز شاهد اتحاد قابليت‌هاي قديمي ويندوز و ويژگي‌هاي کارآمد جديدي هستيم که مي‌تواند کاربران فراري از ويندوز 8 را دوباره با مايکروسافت آشتي دهد .

ويندوز 8 گلايه‌ها و شکايات کاربران بسياري را براي مايکروسافت به همراه آورد. اغلب اين انتقادات به لحاظ نحوه عملکرد و طراحي خاص آن بود که هر چند مايکروسافت سعي کرد با ارائه نسخه 8.1 و آپديت‌هاي کوچک پس از آن اندکي از اين انتقادات بکاهد، با اين حال در جذب هر چه بيشتر کاربران ويندوز 7 ناتوان نشان داد .

مايکروسافت اما قصد دارد از اين فضا فاصله بگيرد؛ در حقيقت چنان فاصله اي که به جاي نام‌گذاري نسل بعدي ويندوزهاي خود با عنوان "ويندوز 9" تصميم گرفته با يک پرش نام "ويندوز 10" را براي سيستم عامل جديد خود انتخاب کند .مايکروسافت رسما از جديدترين نسل سيستم عامل‌هاي ويندوز با نام "ويندوز 10 " رونمايي کرد. مايکروسافت اميدوار است که ويندوز جديد بتواند با قابليت‌هاي جديد و قديم، کاربران دور شده از ويندوز 8 را بار ديگر به سمت خود جذب کند .

براي مدت‌هاست که شايعات و اخباري از ويندوز جديد مايکروسافت به گوش مي‌رسد. در همين ماه ويديوهاي بسياري در وب منتشر شد که به بررسي نسخه Technical Preview اين ويندوز پرداخته بود. بنابراين اغلب خبرهاي مايکروسافت از ويندوز جديدش چندان براي علاقه‌مندان دنياي تکنولوژي تازگي نداشت .
به هر حال مروري خواهيم داشت به موارد مهم اعلامي در مراسم معرفي ويندوز 10 :

استارت منو
کاربران ويندوز دوستي قديمي را به ياد دارند که مايکروسافت ناجوانمردانه آن را از ويندوز 8 حذف کرد؛ استارت منوي دوست داشتني. اين ويژگي چنان جذاب بود که يکي از بيشترين درخواست‌هاي کاربران ويندوز 8 بازگرداندن اين منوي مهم بود . حتي شايعه شده بود که کار به ويندوز جديد نخواهد کشيد و استارت منو براي همين ويندوز 8.1 منتشر خواهد شد. ولي بعدها خبر رسيد که مايکروسافت همه آپديت‌هاي مهم خود را براي نسل بعدي ويندوزهايش رزرو کرده است .
اما بهاي بازگرداندن استارت منو، تحمل تغييراتي بزرگ از سوي آن نيز بوده است . استارت منوي جديد حالا دو قابليت مهم دارد. نخست اينکه چون گذشته قادر است جستجو در ميان اپليکيشن ها، برنامه‌ها و ابزارها را بر عهده داشته باشد و دوم اينترفيس متروي کاشي‌کاري‌شده ويندوز 8 است که خود را به هر شکل به استارت منوي ويندوز 10 وارد کرده است. بنابراين استارت منوي جديد مخلوطي است از استارت منوي قديم و کاشي‌هاي اينترفيس مترو. البته اين کاشي‌ها به آساني قابل ويرايش هستند و مي‌توانند انواع تغييرات چون جابه‌جايي، تغيير سايز، حذف و اضافه کردن را بپذيرند .

دسکتاپ هاي مجازي چندگانه با Task View
ويندوز 10 همچنين به کاربران اجازه مي‌دهد که به وسيله قابليتي به نام Task View با ايجاد چندين دسکتاپ مجازي بر روي يک دستگاه پي سي به کار با آن‌ها بپردازند .
پس از باز کردن Task View براي ايجاد يک دسکتاپ جديد کافي است بر روي دکمه + کليک کنيد. هنگامي که چند دسکتاپ را از اين طريق ايجاد کرده باشيد، آن‌ها به شکل کاشي‌هايي در صفحه نمايش و به شکل افقي جاي مي‌گيرند. در چنين مواقعي حتي مي‌توان اپليکيشن ها را با استفاده از قابليتي به نام Snap Assist از يک دسکتاپ مجازي به ديگري منتقل کرد .


چنين امکاني مي‌تواند کاربران ويندوز 10 را قادر به انجام فعاليت‌هاي مولتي تسک کند؛ با اين حال اين سؤال پيش مي‌آيد که باز بودن چندين دسکتاپ و اپليکيشن و گشت و گذار در بين آن‌ها تا چه ميزان سبب کندي و سنگيني سيستم شما خواهد شد؟

اجراي اپليکيشن هاي مترو در حالت ويندوزي
با ويندوز 10 کاربران اين امکان را خواهند داشت که اپليکيشن هاي مترو را در حالت ويندوزي قرار دهند؛ بدين معنا که آن‌ها را در پنجره‌هايي کوچک‌تر مشاهده کنند و بين اين اپليکيشن ها رفت و آمد داشته باشند. همين قابليت ساده، بازي با اعصاب کاربران ويندوز را به شکل چشمگيري کاهش خواهد داد ! پيش‌تر به محض اجراي اپليکيشن ها، آن‌ها به حالت فول اسکرين رفته و قابليت کار کردن با ديگر اپلکيشن ها به آساني امکان پذير نبود اين قابليت بايد در اصل در ويندوز 8 و 8.1 قرار داده مي‌شد ولي به هر حال مايکروسافت در هيچ يک از آپديت‌هاي خود چنين امکاني را در نظر نگرفت تا اينکه امروز در ويندوز 10 شاهد رونمايي از آن هستيم .
Continuum
>
يک خانواده، يک پلتفرم، يک فروشگاه> اين توصيفي است که تري مايرسن، نائب رييس بخش سيستم عامل مايکروسافت از ويندوز 10 و سخت افزارهاي حامل آن دارد . همان‌طور که پيش‌تر نيز در خبرها آمده بود چنين گفته اي بدين معنا خواهد بود که براي تمامي دستگاه‌هاي ديجيتالي تنها يک سيستم عامل ويندوز و يک فروشگاه جامع ايجاد خواهد شد .
اين قابليت Continuum نام گرفته و به ويندوز 10 اجازه مي‌دهد که به طور اتوماتيک با دستگاه قرارگرفته بر روي آن سازگاري پيدا کند. به عنوان مثال اگر اين ويندوز را بر روي يک تبلت با يک کيبورد اجرا کنيد، شما در حالت "دسکتاپ" قرار مي‌گيريد و يا اگر کيبورد را حذف کنيد، ويندوز از شما تقاضاي رفتن به حالت "تبلت" را خواهد داشت. اگر شما چنين اجازه اي را صادر کنيد، اپليکيشن ها اتوماتيک در حالتي فول اسکرين قرار مي‌گيرند و اينترفيس به حالت لمسي نقل مکان مي‌کند .

اما اگر اين سيستم عامل بر روي اسمارت فون ها قرار بگيرد به چه شکل عمل خواهد کرد؟ گفته شده که ويندوز 10 بر روي اسمارت فون مشابه با اينترفيس لمسي خواهد بود، پس قرار نيست کاربران ويندوزفون به شکل ناغافل خود را در حالت دسکتاپ ويندوز 10 بيابند !
نسخه Technical Preview و زمان ارائه ورژن نهايي
مايکروسافت چندين بار در طول مراسم و در حواشي آن اظهار داشته که نسخه اوليه اين ويندوز ابتدايي است و به مرور قابليت‌ها و آپديت‌هاي جديد به آن اضافه خواهد شد. همچنين معرفي امروز بيشتر به يک معرفي بيزينسي شباهت داشت تا يک معرفي براي مصرف کنندگان عمومي ويندوز؛ بنابراين اين شرکت در اوايل سال 2015 و در کنفرانس بيلد تمرکز خود را روي بخش مصرف کنندگان عمومي ويندوز 10 قرار خواهد داد .


منبع: وب سايت Digikala
www.digikala.com


1393/07/12
Bookmark and Share نظر شماره مقاله :40 تعداد بازديد :1749
azaranweb
Copyright © 2014 FRWO.IR Allright Reserved Powered By AzaranWeb