OK
خطرناک ترين مکان هايي که دانشمندان در آن فعاليت مي کنند...

چکيده :
زماني که کلمه‌ي دانشمند به گوشمان مي‌خورد، ناخودآگاه ياد اخبار ساعت 20 شبکه چهار مي‌افتيم که افرادي را با روپوش‌هاي سفيد بلندبالا در لابراتوارهاي تحقيقاتي نشان مي‌دهد که فارغ از هياهوي اين دنياي کج‌مدار در کنکاش براي يافتن پرسش‌هاي علمي خود هستند. اما هرگز نمي‌توانيد تصور کنيد که اين دانشمندان بيچاره ممکن است دست به چه کارهايي بزنند. در اين مقاله مي‌کوشيم شما را با پنج مورد از خطرناک‌ترين محيط‌هاي علمي آشنا کنيم که در آن دانشمندان جان پاک خود را در کف دست گرفته ...


ايستگاه وستوک


اين ايستگاه علمي که در منطقه‌ي سرد قطب جنوب واقع شده يکي از پايگاه‌هاي علمي روسيه در خارج از خاک آن کشور است که از سال 1957 براي انجام تحقيقات گوناگون بنا نهاده شده است. اين منطقه را مي‌توان يکي از سردترين نقاط زمين دانست که داراي رکورد کمترين دماي ممکن منفي 89.2 درجه سلسيوس (منفي 128.6 درجه فارنهايت) است. محققاني که در اين ايستگاه کار مي‌کنند، يخ‌ها را کاويده و لوله‌هاي ويژه‌اي از آنها را براي انجام تحقيقات خود تهيه مي‌کنند. اين لوله‌هاي يخي حاوي داده‌هاي ارزنده‌اي از آب و هواي زمين در طول ساليان متمادي است. اگر به اين مکان سفري کنيد درمي‌يابيد که سردترين زمستان‌هاي عمر شما در مقايسه با اين منطقه روز بهاري عاشقانه‌اي بيش نيست! ايستگاه وستوک در فصل تابستان پذيراي 25 دانشمندان و مهندس است در حالي که در فصل زمستان تنها 13 محقق دل و جگر ماندن در اين مکان را دارند در اقيانوس آرام و در نزديکي جزاير ماريانا، گودالي در کف اقيانوس قرار دارد که 2550 کيلومتر (1585 مايل) طول دارد، اما اين درازاي بي‌انتها، تنها خصوصيت بارز اين گودال زيرآبي نيست. گودال ماريانا را مي‌توان عميق‌ترين نقطه بر روي کره زمين دانست که در بيشترين حد داراي عمقي بالغ بر 11 کيلومتر (6.8 مايل) از سطح آب است. اين عمق زياد، گودال ماريانا را به يکي از نقاط بسيار مهم براي اقيانوس‌شناسان، محققان دريايي و حتي غواص‌هاي بي‌باکي چون جيمز کامرون بدل کرده است. جيمز اين گودال را بسيار دوست دارد، به طوري که وي در سال 2012 ميلادي موفق شد رکورد عميق‌ترين شيرجه زيرآبي را در اين مکان جابجا کند. از اين گذشته گودال ماريانا را مي‌توان بستر بسيار مناسبي براي آزمايش شناورهاي زيرآبي دست ساخت بشر دانست. جالب است بدانيد ميزان فشار در پايين‌ترين نقطه‌ي اين گودال در حدود هزار برابر سطح آب‌هاي آزاد است. براي کاوش‌ هرچه بيشتر و بهتر اين گودال، دانشمندان نياز به زيردريايي‌هاي مستحکم‌تري دارند . !

کوه کيلائوآ، جزيره هاوايي


زماني که صحبت از جزاير هاوايي مي‌شود، بسياري از ما ياد خوشگذراني در ساحل و عشق و حال مي‌افتيم، در حالي که اين جزيره داراي بزرگ‌ترين کوه‌هاي آتشفشاني فعال جهان است که يکي از آنها کوه کيلائوآ است. در بالاي اين کوه مي‌توانيد به گدازه‌هاي روان و بسيار داغي بربخوريد که گرمايي در حدود 1200 درجه سانتيگراد (2192 درجه فارنهايت) دارند و جهنمي واقعي را در بهشت بي‌نظيري چون هاوايي ساخته‌اند. هاوايي،مکاني است که يکي از مهمترين نقاط براي آتشفشان‌شناسان و محققان سراسر جهان است. اين دانشمندان به ناچار بايد رودروي گدازه‌هاي سوزان شده و از نزديک بر روي آنها تحقيقات علمي خود را صورت دهند. آنها همچنين به کندوکاو پيرامون آتشفشان، مواد موجود در گدازه‌ها مي‌پردازند تا نهايتاً درک بهتري از سازوکار اين موجودات زنده و کشنده‌ي درون زمين (!) به دست آورند. از مهمترين نتايج حاصل از اين تحقيقات مي‌توان به پيش‌بيني بهتر از آينده‌ي زمين و حال و روز مردمان آن اشاره کرد .

گودال ماريانادر اقيانوس آرام و در نزديکي جزاير ماريانا، گودالي در کف اقيانوس قرار دارد که 2550 کيلومتر (1585 مايل) طول دارد، اما اين درازاي بي‌انتها، تنها خصوصيت بارز اين گودال زيرآبي نيست. گودال ماريانا را مي‌توان عميق‌ترين نقطه بر روي کره زمين دانست که در بيشترين حد داراي عمقي بالغ بر 11 کيلومتر (6.8 مايل) از سطح آب است. اين عمق زياد، گودال ماريانا را به يکي از نقاط بسيار مهم براي اقيانوس‌شناسان، محققان دريايي و حتي غواص‌هاي بي‌باکي چون جيمز کامرون بدل کرده است. جيمز اين گودال را بسيار دوست دارد، به طوري که وي در سال 2012 ميلادي موفق شد رکورد عميق‌ترين شيرجه زيرآبي را در اين مکان جابجا کند. از اين گذشته گودال ماريانا را مي‌توان بستر بسيار مناسبي براي آزمايش شناورهاي زيرآبي دست ساخت بشر دانست. جالب است بدانيد ميزان فشار در پايين‌ترين نقطه‌ي اين گودال در حدود هزار برابر سطح آب‌هاي آزاد است. براي کاوش‌ هرچه بيشتر و بهتر اين گودال، دانشمندان نياز به زيردريايي‌هاي مستحکم‌تري دارند .

فضاي لايتناهياز عميق‌ترين و پرفشارترين نقطه زمين به جايي سفر مي‌کنيم که مطلقاً هيچ فشاري در کار نيست! فضا، يکي از خطرناک‌ترين نقاط براي کار کردن و کاوش‌هاي تحقيقاتي است، چرا که نه تنها خبري از اکسيژن و فشار هوا نيست، بلکه سفر به آن و ماندن در چنين محيطي نيز مخاطرات برگشت ناپذير خاص خود را دارد. چه بسيار دانشمنداني که در سفرهاي فضايي طعمه‌ي يک اشتباه کوچک محاسباتي يا فني شدند و هرگز حتي خاکسترشان به زمين بازنگشت. با اين وجود دانشمندان بسياري با اين سبک کار و زندگي آشنا شده‌، آن را دوست دارند و در پايگاه فضايي بين‌المللي (ISS) مشغول آزمايش بر روي جنبه‌هاي گوناگون حيات زميني و فرازميني هستند. آنها با پذيرش تمامي اين مخاطرات در حال بررسي تاثير عدم وجود جاذبه بر گياهان، جانوران، خودشان و ديگر اشياء هستند .


آزمايشگاه بيوايمني سطح 4سطح چهارم از آزمايشگاه‌هاي بيوايمني (biosafety) در حال بررسي و تحقيق پيرامون خطرناک‌ترين زيست‌توده‌ها و بيماري‌هاي کشنده تاريخ است. بر خلاف ساير آزمايشگاه‌ها، اغلب بيماري‌هايي که در اين مکان مورد آزمايش قرار مي‌گيرند، هيچ دارو و درماني ندارند! به همين خاطر است که دانشمندان لباس‌هاي ويژه‌اي را به تن کرده و از منابع مجزاي هوا تنفس مي‌کنند تا شايد حداقل استانداردهاي محافظتي را در برابر خطرناک‌ترين باکتري‌هاي دنيا داشته باشند. با اين وجود هيچ تضميني براي سلامتي وجود ندارد و تنها يک سر سوزن تماس به قيمت جان فرد تمام خواهد شد! براي نمونه در سال 2004 ميلادي يکي از محققان روسي‌تبار اين مرکز پس از آنکه به طور تصادفي با سوزني آغشته به ويروس ابولا (Ebola) تماس پيدا کرد، جان عزيز خود را از دست داد. اگر مايل به کسب اطلاعات بيشتر درباره بيماري ابولا هستيد به  اين لينک  سري بزنيد .

حال، در پايان اين مطلب به نظر مي‌رسد که معني دروني يا به قول زبان‌شناس‌ها (Connotation) کلمه‌ي دانشمند در ذهن شما تغيير کرده است، کلمه‌اي که بايد از اين پس با احترام بيشتري به آن فکر کنيد و به ياد افرادي بيفتيد که سخاوتمندانه از جان شيرين خود مي‌گذرند تا علم حتي يک گام هم که شده به جلو پيش رود !


منبع: وب سايت تازه هاي تکنولوژي
www.Tekshow.com1393/07/15
Bookmark and Share نظر شماره مقاله :41 تعداد بازديد :4349
azaranweb
Copyright © 2014 FRWO.IR Allright Reserved Powered By AzaranWeb