OK
افزايش طول عمر لپ تاپ

افزايش طول عمر لپ تاپ

افزايش عمر و کارايي وسايل الکترونيکي از جمله لپ تاپ نيازمند رعايت نکاتي است که رعايت هر يک از آنها مي تواند موثر باشدلپ تاپ و رايانه‌ها هم مانند هر وسيله‌اي عمري مفيد دارند اما براي افزايش عمر آنها رعايت برخي نکات از اهميتي ويژه برخوردار است .

اکثر کاربران لپ تاپ تصور مي کنند تا هر زماني لپ تاپشان از عهده انجام وظايف خود برآيد مي توان از آن براي انجام امور مختلف رايانه‌اي استفاده کرد، اما اين تصوري اشتباه بوده و ممکن است لپ تاپ‌ها وقتي که بيشتر از هر زمان ديگر به وجود آنها نياز داريد، ناگهان دچار ايراد شوند. پس بهتر است قبل از اينکه درگير دردسرهاي تعمير دستگاه، بازيابي اطلاعات، تامين قطعه و ...  شويد به فکر چاره باشيد .

کارشناسان و فعالان بازار معتقدند طول عمر يک دستگاه تحت تاثير عوامل مختلفي چون نحوه استفاده، ورود تکنولوژيهاي نوين و مدلهاي مبتني بر تکنولوژيهاي جديد و عوامل ديگري از اين دست متفاوت است، با اين حال گفته مي شود به طور ميانگين عمر مفيد يک لپ تاپ سه تا چهار سال تخمين زده مي شود. البته محصولات برخي برندها ممکن است عمر بيشتري داشته باشند با اين حال اگرچه در بسياري موارد ممکن است خرابي يک قطعه در نگاه اول به معني پايان يافتن عمر يک لپ تاپ نباشد، اما عدم يافتن قطعه در بازار، به دليل عرضه مدلهاي جديد که بر تکنولوژيهاي نوين مبتني هستند خط قرمزي روي ادامه حيات لپ تاپ مي کشد

مراقب باتري خود باشيد  

معمولا يکي از اولين قطعاتي که در لپ تاپ دچار مشکل مي شوند باتريها هستند در اين صورت اگر همچنان باتري لپ تاپ شما در بازار موجود باشد شما مي توانيد با صرف مبلغي مشکل را برطرف کنيد اما در غير اين صورت شما براي استفاده از دستگاه خود بايد لپ تاپ را به پريز برق متصل کنيد که با اين شيوه ديگر امکان آن را نخواهيد داشت که از لپ تاپ خود در حين حرکت و هرجايي استفاده کنيد به عبارت ديگر با اين شيوه لپ تاپ شما به يک دستگاه رايانه شبيه خواهد شد .

بر همين اساس بهترين راه آن است که از باتري خود مراقبت کرده و پس از شارژ باتري آن را از برق خارج کنيد .

حتي توصيه مي شود زماني که در محيطي ثابت هستيد و امکان استفاده از پريز برق براي شما وجود دارد از باتري استفاده نکنيد تا بدين ترتيب عمر مفيد آن را افزايش دهيد. البته پيش از اين کار حتما از محافظ نيز استفاده کنيد تا نوسانات احتمالي برق آسيبي به دستگاه شما نرساند .

نکته ديگر آنکه يکي از دلايل خرابي سريع لپ تاپ اتصال مستقيم لپ تاپ به برق است، اگر دقت کرده باشيد هنگامي که لپ تاپ را به برق وصل ميکنيد گاهي اوقات جرقه‌هاي کوچکي در اطراف پريز به راحتي قابل مشاهده اند، همين جرقه‌ها يا به قولي نوسانات برق باعث ميشود که به لپ تاپ آسيب جدي وارد شود .

استفاده از پريزها يا سه راهي ها يا محافظ جريان برق ميتواند اين مشکل را تا حد زيادي بر طرف کند. توصيه مي شود لپ تاپ را مستقيم به برق وصل نکنيد. علاوه بر اين همواره سعي کنيد از نرم افزارها و ضد ويروس هاي مناسب و اصل استفاده کنيد .
 

لپ تاپ را تميز نگه داريد

 

چون لپ تاپ‌ها بيش تر با محيط و خصوصا دستها در تماس هستند خيلي زود کثيف ميشوند و اين عمر باعث کاهش طول عمر لپ تاپ ميشود. براي همين هميشه سعي کنيد لپ تاپ خود را تميز نگه داريد زيرا باعث افزايش طول عمر لپ تاپ ميشود .

همواره ميتوانيد براي تميز کردن لپ تاپ از پارچه نخي مرطوب نمناک استفاده کنيد و يا اينکه از محلول هاي تميز کننده موجود در بازار که مخصوص همين کار هستند استفاده کنيد؛ حتما براي تميز کردن صفحه مانيتور (نمايش) لپ تاپ از پارچه نخي مرطوب استفاده شود  

از لپ تاپ در محيط مناسب استفاده کنيد  

براي استفاده از لپ تاپ بهتر است از يک سطح صاف و سخت استفاده کنيد. لپ تاپ کامپيوتري بسيار جمع و جور و کوچک است که فضاي خالي کمي بين قطعات با يکديگر و با بدنه وجود دارد. بنابراين بيشتر گرماي توليد شده توسط اين تجهيزات بايد از زير و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراين اگر سطح زير لپ تاپ صاف و سخت باشد. فضاي کافي براي تهويه هواي گرم وجود دارد .

بعضي افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب کار کنند ولي با قرار دادن آن بر روي تشک نرم نه تنها همين مسير محدود براي تهويه هواي گرم مسدود مي شود بلکه خاصيت عايقي رختخواب سبب مي شود سطح زيرين لپ تاپ شما به شدت گرم شود که اين معضل مي تواند صدمه جدي به لپ تاپ يا نوت بوک شما وارد کند .

نکته ديگر آنکه اگر با لپ تاپتان زياد کار ميکنيد و مدام روي آن فشار مي آوريد بايد از وسيله‌اي به نام کول پد (ميز لپ تاپ) استفاده کنيد. اين وسيله داراي پايه هايي بالاتر از سطح زمين هستند و چندين خنک کننده ( فن ) همراه خود دارند که باعث خنک شدن و بهبود کار آيي لپ تاپ شما ميشود. اين دستگاه‌ها عمدتا از برق يو اس بي استفاده ميکنند و به شدت کم مصرفند و خيلي کم از باتري استفاده مي کنند .

همچنين خوردن و آشاميدن در اطراف لپ تاپ را ممنوع کنيد يا آن را سر ميز غذا نگذاريد. تکه‌هاي غذا مي تواند از ميان کليدهاي صفحه کليد به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ کند و يک لپ تاپ کثيف که تکه هاي غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبي براي لانه کردن حشرات است. اگر نوشيدني شما روي لپ تاپ بريزد به احتمال زياد صدمه جدي خواهد ديد. زيرا مايعات سبب بروز اتصالي در مادربرد، هارد ديسک، پرسسور و مي شود .

به اين ترتيب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمي به قطعات مهم لپ تاپ خود را تجربه خواهيد کرد که در اکثر مواقع هزينه تعمير آن از خريد يک لپ تاپ نو گرانتر تمام مي شود

زياد روي تاچ پد فشار نياوريد  

يکي از عوامل مهم در طول عمر لپ تاپ و به خصوص همان تاچ پد اين است که نبايد زياد روي آن فشار آورد زيرا همان طور که مشخص است تاچ پد يکي از نيازهاي مهم هر لپ تاپ است خصوصا هنگامي که ماوس همراه نداشته باشيد. به همين دليل از فشاور آوردن روي صفحه تاچ پد خودداري کنيد و سعي کنيد اگر از دکمه‌هاي آن استفاده مي کنيد آنها را به آرامي فشار دهيد .

 جابه جاي لپ تاپ  

علاوه بر اين اگر مي خواهيد لپ تاپ خود را جابه جا کنيد بايد همواره نکاتي را رعايت کنيد در غير اين صورت لپ تاپ شما با آسيب هاي جدي مواجه مي شود . چنانچه در داخل درايو خود سي دي يا دي وي دي داريد قبل از حمل لپ تاپ آنرا خارج کنيد .

نوت بوک را خاموش کنيد يکي از قسمتهاي مهم و آسيب پذير لپ تاپ هارد ديسک آن است که بايد بسيار مراقبت شود به همين دليل در لپ تاپ هاي جديد قابليت HDD Protection تعبيه شده است. به طوري که اگر ضربه اي به لپ تاپ بخورد وقتي لپ تاپ روشن است، هارد را خاموش مي کند تا از صدمه به آن جلوگيري کند .

لپ تاپ خود را از مواجه با گرماي شديد يا ضربات جانبي يا تکان هاي شديد دور نگه داريد. هرگونه کابل و وسايل متصل به لپ تاپ مثل کابل شبکه ، سيم ماوس يا اسپيکر (بلند گو) را از لپ تاپ جدا کنيد .

صفحه نمايش را به طور کامل ببنديد طوري که در جاي مخصوص به خودش قرار گيرد . بهتر است براي جلوگيري از بروز هر گونه حادثه که ممکن است لپ تاپ شما را تهديد کند از کيفهاي مخصوص لپ تاپ استفاده کنيد. لپ تاپ خود را از مواجه با گرماي شديد يا ضربات جانبي يا تکان هاي شديد دور نگه داريد

مواظب درايو لپ تاپ خود باشيد  

سعي کنيد کمتر از رايتر لپ تاپ استفاده کنيد يا اگر استفاده مي کنيد از سي دي و دي وي دي خش دار استفاده نکنيد؛ چراکه باعث خرابي و آسيب ديدن به لنز درايو مي شود. زماني که از دي وي دي يا سي دي رايتر استفاده مي کنيد حتما لپ تاپ را به برق متصل کنيد، زيرا رايترها جريان بسيار بالايي را از منبع تغذيه کشيده و اگر صرفا از باتري استفاده شود به آن آسيب مي رساند، چون در اين حالت باتري با سرعت زيادي شارژ خود را از دست مي دهند .

حتي در حالتي که باتري کاملا شارژ نباشد ممکن است لپ تاپ خاموش شده و ديسک نوري شما بسوزد. به همين دليل در لپ تاپ هاي مدرن امروزي اگر شارژ باتري کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درايو نوري را خاموش مي کند .


1394/09/15
Bookmark and Share نظر شماره مقاله :49 تعداد بازديد :709
azaranweb
Copyright © 2014 FRWO.IR Allright Reserved Powered By AzaranWeb