OK
** محافظت از حريم خصوصي در Windows 10 **

محافظت از حريم خصوصي در   Windows 10


Windows 10 ، جديدترين سيستم عامل شرکت مايکروسافت، اطلاعات زيادي از روي کامپيوتر کاربر جمع آوري و به سرورهاي رايانش ابري اين شرکت ارسال مي کند .

هدف از اين کار، کمک به کاربر و سرعت بخشيدن به کارهاي او در سرويس هاي مختلف مايکروسافت است. اما همه راضي به اشتراک گذاري اطلاعات خود با مايکروسافت نيستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستيد، مطالعه اين مقاله را توصيه مي کنيم .

تبليغات

وجود تبليغات در سايت هاي اينترنتي موضوعي کاملاً عادي است. اما شايد بسياري از کاربران مايل نباشند که مايکروسافت از روي Cookies سايت هاي مرور شده توسط آنها، تبليعاتي سفارشي شده را نمايش دهد .

با مراجعه به Settings > Privacy > General و قرار دادن گزينه “Let apps use my advertising ID for experience across apps” در حالت Off اين قابليت غيرفعال خواهد شد .

Win10

در مرحله بعد، لازم است تا نشاني https://choice.microsoft.com/en-us/opt-out در مرورگر باز کرده و گزينه هاي “Personalized ads wherever I use my Microsoft account” و “Personalized ads in this browser” نيز در حالت Off قرار داده شوند .

دستيار شخصي Cortana

دستيار شخصي ديجيتال مايکروسافت، با نام Cortana ، براي اعمال تنظيمات سريع، ثبت رويدادها در تقويم، ارسال ايميل و بسياري موارد ديگر مي تواند کمک کننده باشد. روش جمع آوري اطلاعات آن مشابه Google Now است. اما اگر Cortana نتوانسته رضايت شما را جلب کند، خاموش کردن آن کار آساني است. اگر هم تا به حال از آن استفاده نکرده ايد، نگران نباشيد؛ اين بخش به صورت پيش فرض غيرفعال است .

با کليک بر روي نشان Cortana در نوار ابزار و انتخاب نشان Notebook و سپس گزينه Settings مي توان با انتخاب حالت Off براي گزينه “Cortana can give you suggestions, ideas, reminders, alerts, and more” اين بخش را غيرفعال کرد .

Win10

به محض غيرفعال شدن Cortana ، گزينه اي جديد با عنوان “Search online and include web results” ظاهر خواهد شد. همانطور که از عنوان آن پيداست اين بخش در زمان جستجو بر روي کامپيوتر، نتايج موتور جستجوگر Bing را نيز نمايش مي دهد .

در صورت فعال بودن Cortana هر نوع اطلاعات در مورد کاربر که مرتبط با سرويس هاي مايکروسافت باشد جمع آوري مي شود. با مراجعه به Settings > Privacy > Speech, inking, and typing و کليک بر روي گزينه “Stop getting to know me” ، اين فرآيند متوقف شده و تمامي داده هاي جمع آوري شده بر روي کامپيوتر نيز حذف مي گردد. همچنين با کليک بر روي گزينه “Go to Bing and manage personal info for all your devices” ، اطلاعات جمع آوري شده در مورد کاربر از روي سرويس هاي مايکروسافت قابل مشاهده است. توجه کنيد که حذف آنها بر روي کارايي Cortana و ساير سرويس هاي مايکروسافت اثر خواهد گذاشت .

Wi-Fi Sense

يکي از امکانات جديد و خلاقانه در Windows 10 ، قابليت Wi-Fi Sense است که به صورت پيش فرض نيز فعال است . Wi-Fi Sense به کاربر اجازه مي دهد تا دسترسي به رهياب هاي Wi-Fi به اشتراک گذاشته شود. گذرواژه رهياب در پس زمينه و به صورت رمز شده به اشتراک گذاشته مي شوند. افرادي را که کاربر با آنها دسترسي به شبکه را به اشتراک مي گذارد، گذرواژه اصلي را نمي بينند و توانايي به اشتراک گذاري آن را با دوستان خود نيز ندارند .

براي مثال، اگر دوستي به منزل شما بيايد و بخواهد از اينترنت شما استفاده کند لازم نيست که گذرواژه رهياب شما را بداند. در صورتي که سيستم عامل دستگاه آن شخص Windows 10 باشد و در فهرست دوستان ديجيتال شما قرار داشته باشد مي تواند با استفاده از اين قابليت از اينترنت استفاده کند. اين روش قطعاً بهتر از به اشتراک گذاري گذرواژه است .

به هر حال، با مراجعه به Settings > Network & Internet > Wi-Fi > Manage Wi-Fi Settings و خاموش کردن گزينه هاي “Connect to suggested open hotspots” و “Connect to open networks shared by my contacts” اين قابليت غيرفعال مي شود .

ارتباطات نقطه به نقطه

به صورت پيش فرض Windows 10 فايل هاي سيستمي و به روز رساني هاي دانلود شده بر روي سيستم کاربر را با کاربران ديگر اين سيستم عامل به اشتراک مي گذارد . هدف از اين کار، ايجاد شبکه اي نقطه به نقطه مشابه BitTorrent است تا ديگر کاربران به روز رساني ها را سربع تر دريافت کنند. در عوض، کاربر هم به روز رساني ها را از طريق کامپيوتر کاربران ديگر سريع تر دريافت مي کند .
تنظيمات اين بخش در Settings > Update & Security > Windows Update > Advanced options > Choose how updates are delivered قابل دسترس است. به صورت پيش فرض “Updates from more than one place” هم براي منابع موجود در شبکه محلي و هم براي کامپيوترهاي بر روي اينترنت فعال است .
موقعيت مکاني
در Settings > Privacy > Location مي توان تعيين کرد که آيا برنامه ها اجازه دارند که از موقعيت مکاني کاربر براي ارائه سرويس هاي محلي و ويژه خود استفاده کنند يا خير .

Microsoft Edge

اگر از مرورگر جديد مايکروسافت استفاده مي کنيد شايد بخواهيد برخي بخش هاي آن را از جمله امکان يکپارچگي با Cortana و پيش بيني کلمات تايپ شده و به طور کلي هر قابليت که سبب ارسال اطلاعات به سرورهاي مايکروسافت مي شود، غيرفعال کنيد .

براي اين منظور مرورگر را باز کرده و وارد قسمت Settings > View Advanced Settings شده و تنطيمات بخش Privacy and services را هر طور که مايليد پيکربندي کنيد .

Windows SmartScreen

وظيفه Windows SmartScreen اطلاع رساني به کاربر در خصوص خطر اجرا کردن برنامه هاي بالقوه خطرناک است. لازمه اين اطلاع رساني، ارسال مشخصات فايل دانلود شده به مايکروسافت است. شايد فعال بودن اين قابليت براي کاربران حرفه اي کمي آزاردهنده باشد. اما به کاربران کم تجربه تر توصيه مي کنيم که اين گزينه را فعال نگه دارند .

با مراجعه به Control Panel > System and Security > Security and Maintenance > Change Windows SmartScreen settings مي توان اين بخش را غير فعال کرد .

کاربر

اين قابليت که با نشستن پشت هر دستگاه با Windows 10 و ورود به سيستم با حساب کاربري مايکروسافت خود، همه تنظيمات مورد نظرتان اعمال شود، شايد قابليتي مورد علاقه شما باشد. اما اگر تمايل نداريد تنظيمات شما بر روي سرورهاي مايکروسافت ذخيره شوند راحت ترين راه مراجعه به Settings > Accounts و غيرفعال کردن گزينه “Sync your settings” است. ضمن اينکه در قسمت “Individual sync settings” نوع اطلاعات همسان‌سازي شده قابل تغيير است .

شبکه گستر , همچنين مي توان بجاي ورود به سيستم با حساب کاربري مايکروسافت، از يک نام کاربري محلي استفاده کرد. با مراجعه به Settings > Accounts > Your account ، انتخاب گزينه “Sign in with a local account instead” و دنبال کردن مراحل Wizard ، اين کار ممکن مي شود .

توجه داشته باشيد که امکاناتي همچون Windows Store و همسان‌سازي ميان حساب هاي کاربري مختلف نياز به ورود به سيستم با حساب کاربري مايکروسافت دارد .

تهيه شده توسط :

گروه فاوا و معماري اطلاعات

اکبر آقايي ، سيده بهاره يعقوب زاده1394/07/29
Bookmark and Share نظر شماره مقاله :45 تعداد بازديد :742
azaranweb
Copyright © 2014 FRWO.IR Allright Reserved Powered By AzaranWeb