OK
ويژه نامه روز تربيت بدني و ورزش

به نام خدا

با سلام و احترام

به اطلاع همکارن محــــترم مي رساند روز 26 مهر ماه مصادف با روز تربيــت بدنـي و ورزش مي تواند آغاز روزي نو وبرنامه ريزي جديدي بر فعاليتهاي ورزش شما و پاياني بر بي تحرکي ها باشد، به همين مناسبت ويژه نامــه زير جهت بهره برداري ارسال مي گردد.

شنبه 25 مهر 1388

ويژه نامه روز تربيت بدني و ورزش   

 

 

ويژه نامه روز ورزش و تندرستيروز تربيت بدني و ورزش همه ساله 26 مهر ماه به منظور آشنايي جامعه با اهميت و اثرات کاربرد ورزش در زندگي فردي و اجتماعي، اشاعه و توسعه و ترويج ورزش در خانه و خانواده و هدايت و ارشاد جامعه به ورزش هاي همگاني برگزار مي شود. ورزش و فعاليت فيزيکي در سلامت روان نيز مؤثر است. مطالعات نشان مي دهد که موارد افسردگي، اضطراب و .... در اثر فعاليت فيزيکي بهبود يافته و ورزش به عنوان يک عالم حمايتي در درمان بيماري رواني پذيرفته شده است. ورزش و فعاليت جسماني به همراه رژيم غذايي مناسب، عدم استعمال مشروبات الکلي ودخانيات و انجام مراقبت هاي دوره اي، در پيشگيري از بيماري ها و رسيدن به بالاترين سطح سلامتي و بازدهي اقتصادي و اجتماعي نقش دارند.

 

 26 مهر ماه روز ورزش و تندرستي

 

عدم فعاليت بدني علت زمينه اي عمده اي براي مرگ و مير ، بيماري و ناتواني هاست .

اطلاعات اوليه اي که از تحقيقات WHO (سازمان بهداشت جهاني ) در زمينه عوامل خطر ساز وجود دارد حاکي از اين است که عدم فعاليت ، يا زندگي بي تحرک ، يکي از ۱۰ علت اصلي مرگ و مير ناتواني در کل جهان است .
پندارهاي غلط در مورد فعاليت بدني

پندارهاي غلط در مورد فعاليت بدني

1-    داشتن فعاليت بدني هزينه بالايي دارد . نياز به وسيله ، کفش و لباس مخصوص دارد .
گاهي بايد هزينه پرداخت تا ورزش کرد . فعاليت بدني را مي توان هر جا و بدون هيچ وسيله اي انجام داد . جا به جا نمودن لوازم ، چوب ، کتاب ها و کودکان به عنوان فعاليت بدني تکميلي معادل بالا رفتن از پله ها مي باشند . پياده روي به عنوان فعاليتي که بيشتر از هم انجام مي شود و بيش از همه توصيه نيز مي شود کاملاً بي نياز از اين موارد است . بيشتر مناطق شهري داراي پارک ، آب نما يا پياده روهايي ايده آل براي پياده روي ، دويدن يا ورزش و بازي هستند . نيازي نيست براي اين کارها به باشگاه ، استخر يا ساير مکان هاي ورزشي مراجعه کرد .

2-     سرم خيلي شلوغ است . فعاليت بدني وقت زيادي مي برد .
حداقل ۳۰دقيقه فعاليت بدني متوسط در هر روز براي بهبود و حفظ سلامتي توصيه مي شود . البته اين به معناي قطع فعاليت بدني پس از نيم ساعت نمي باشد . بيشتر فعاليت ها را مي توانيد با کارهاي روزمره مثل محل کار ، مدرسه ، خانه يا بازي و تفريح ممزوج کنيد . بيشتر فعاليت ها را مي توانيد با امور روزانه خود انجام دهيد :۱۰ دقيقه پياده روي سريع،۳باردر روزيا۲۰ دقيقه درابتداي صبح و۱۰ دقيقه در طول روز. حتي اگر مشغله شما زياد باشد باز هم مي توانيد ۳۰ دقيقه فعاليت در روز را به برنامه هايتان اضافه کنيد .

 

3-     کودکان طبيعتاً داراي تحرک بالايي هستند و به فعاليت ورزشي نياز ندارند . نيازي به صرف وقت و انرژي براي آموختن چيزهايي در مورد فعاليت بدني به آنها نيست . به اندازه کافي فعال هستند . مطالعات اخير در مورد کودکان سراسر جهان نشان داده که آنها در مناطق شهري فقير در حال غيرفعال شدنند . وقت و منابع مصروف براي آموختن ورزش به آنها قطع مي شود و بازيهاي کامپيوتري تلويزيون جاي تفريحات فعال آنان را مي گيرد . تخمين زده که در بسياري از کشورهاي چه توسعه يافته و در حال توسعه بيش از ۳/۲ جوانان از تحرک بدني ناکافي برخوردارند . فعاليت بدني ناکافي در کودکان مي تواند عواقب طولاني مدتي روي سلامتي به جاي بگذارد . فعاليت بدني منظم باعث فوايد جسمي ، روحي و اجتماعي بسياري براي جوانان مي شود . فعال بودن به صورت بالقوه باعث کمک به جوانان و کودکان در داشتن استخوانها ، عضلات و مفاصل سالم مي شود . وزن بدن را تنظيم کرده و چربي را کاهش مي دهد و عملکرد موثر قلب و شش ها را فراهم مي کند . بازي ، ورزش و ساير فعاليتهاي بدني اين فرصت را به جوانان مي دهد که ابراز وجود کنند ، خودشان را باور کنند و موفقيت و همکاري جمعي را تجربه کنند . همچنين اينها کمک مي کنند تا از اضطراب و افسردگي پيشگيري شود . انجام ورزش و فعاليت هاي بدني هدايت شده و منظم مي تواند پذيرش ساير رفتارهاي بهداشتي نظير پرهيز از سيگار ، الکل و مواد مخدر و رفتارهاي خشن را تسريع کند . الگوهاي فعاليت بدني که در کودکي ودوران بلوغي کسب مي شوند بيشتر در طول زندگي باقي مي مانند و پايه اي براي زندگي فعال و سالم هستند .

 

 نويسنده: دکتر حبيب اله حامديان

 روي صندلي بنشينيد و ورزش کنيد

شما مي توانيد بر روي صندلي نشسته و ورزش کنيد در اينجا با اين نوع ورزش آشنا مي شويد.

 

۱- يک دستتان را بالا برده و اجازه دهيد دست ديگرتان به حالت کاملاً‌کشيده برعکس حرکت دست ديگر به سمت پايين قرار گيرد. تمام افکارتان را به کشش عضلاني که درگير هستند متمرکز کنيد. اين حرکت براي کشش عضلات شانه، و قسمت فوقاني پشت و قفسه سينه بسيار مفيد وموثر است.


۲- در حالي که دستتان را کنار گوش قرار داده ايد، در خط مستقيم روي صندلي بنشينيد. براي اينکه بتوانيد قسمت فوقاني کمر را تحت کشش قرار دهيد، بايد آرنجها را تا حد امکان به عقب کشيده و آنها را در همان حالت نگه داريد. انجام اين حرکت تاثير مفيدي روي کشش عضلات قفسه سينه و قسمت فوقاني عضلات پشت خواهد داشت.


۳- روي صندلي به حالت عادي بنشينيد، بطوري که گودي کمر به کاملاً‌ به پشتي صندلي بچسبد. دستهايتان را روي عضلات فوقاني پشت به حالت ضربدر بهم نزديک کنيد و آرنج هايتان را به سمت بالا ثابت نگه داريد. اين عمل موجب، نرمي و انعطاف شانه ها، و عضله سر و پشت بازو شده و کشش قفسه سينه و کمربند شانه اي را فراهم خواهد کرد.


۴- بنشينيد، دستهايتان را قلاب کرده و به حالت کاملاً کشيده رو به جلو از سينه دور کنيد. در حالي که پا را خم مي کنيد ساق پايتان را بلند کرده، پنجه پا را به حالات کاملاً کشيده به سمت بيرون و داخل، دور و نزديک کنيد،‌ اين حرکت را روي هر دو پا تکرار کنيد. اين حرکت موجب تقويت عضلات ران شده و کشش خوب و مناسبي در عضلات فوقاني پشت و دستها ايجاد مي کند.


۵- روي صندلي بنشينيد، دستها را روي قسمت فوقاني رانها فشار دهيد تا بدين ترتيب بتوانيد عضلات سه سر و عضله قسمت فوقاني پشت را تقويت کنيد.


۶- روي صندلي بنشينيد و کف دستها را روي قسمت فوقاني رانها فشار دهيد. شما مي توانيد بدون اينکه کف دستها را از ران جدا کنيد گردنتان را به سمت راست و چپ به آرامي حرکت دهيد. با انجام اين حرکت مي توانيد عضلات سه سر و عضله قسمت فوقاني پشت و به ويژه عضلات گردن را تقويت کنيد. انجام اين حرکت مي تواند از آرتروز گردن جلوگيري کند.


۷- روي صندلي به حالت عادي بنشينيد، براي اينکه فعاليت آيروبيک (هوازي) را آغاز کنيد، ابتدا دست را به آرامي بالا برده و سپس اين عمل را به کمک دست ديگر تکرار کنيد. انجام اين حرکت ساده باعث کشش عضلات دست و پهلو مي شود. همچنين انجام اين حرکت براي رفع خستگي ضروري است.


۸- يک دست را در پهلوي سر يا کنار گوش قرار دهيد و فشاري به پهلو وارد کنيد. به طوري که سر به مخالفت با اين حرکت برخيزد. اين حرکت موجب تقويت گردن و عضلات شانه مي شود. اين تمرين را بطور متناوب در هر دو طرف تکرار کنيد.


۹- همان طوريکه روي صندلي نشسته ايد، مطابق تصوير هر دو کف دستتان را به پيشاني فشار دهيد.۸ الي۱۰ ثانيه مکث کنيد، انجام اين تمرين باعث تقويت عضلات گردن خواهد شد و تکرار آن در طول روز براي جلوگيري از آرتروز گردن بسيار موثر خواهد بود.


۱۰- دستها را در طرفين به صورت صليب با پنجه کشيده نگه داريد، اکنون به آرامي دستها را بالاي سر برده و به حالت اول برگردانيد. انجام اين حرکت باعث کشش عضلات دست و شانه ها و کمربند شانه اي خواهد شد.


اداره کل امور اداري
1392/12/26
Bookmark and Share نظر شماره مقاله :25 تعداد بازديد :13630
azaranweb
Copyright © 2014 FRWO.IR Allright Reserved Powered By AzaranWeb